OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vznik a pilotní program aktivizačního střediska pro osoby ohrožené na trhu práce v suburbánních oblastech Středočeského kraje

Projekt je jedním z dílčích kroků k otevření a udržení lokálního aktivizačního střediska pro osoby ohrožené na trhu práce. Na tento projekt je poskytována finanční podpora Evropské unie, a to z Operačního programu Zaměstanost ESF.

Ve zdejší lokalitě (pomezí Praha-východ a Praha-západ, zejména okolí obcí Jesenice u Prahy a Kamenice) schází lokální síť podpůrných služeb pro tyto osoby. Jedná se o oblast s rozbujelou suburbanizací (satelitní obce a nová výstavba) a nárůstem obyvatel. Koncentruje se zde obyvatelstvo s relativně vysokou životní úrovní, a paradoxně právě toto je jedním z důvodů, že je zde problematika znevýhodněných osob odsunuta do pozadí zájmů. Finanční a koordinační kapacita místních obecních a městských úřadů je zahlcená problémy s budováním a rozšiřováním infrastruktury a požadavky občanů, kteří jsou schopni své zájmy úspěšně prosazovat. Nicméně osoby se specifickými potřebami zde s námi žijí a potřebují pomoc a podporu, která je dostupná v místě jejich bydliště. Právě takovouto pomocí a šancí by se mělo stát aktivizační středisko s postupem času vybudovanou chráněnou dílnou.

Model plánované dílny se smíšenou pracovní skupinou nás inspiroval v zahraničí. Ve stávajícím pilotním programu bude zapojeno 14 osob z cílových skupin osob se zdravotním postižením a osob tzv. 50+.

Vedle zavedené nové služby pro tyto cílové skupiny je cílem projektu rovněž zvýšit v lokalitě povědomí o problematice znevýhodněných osob a citlivost a ochotu místních komunit a podnikatelských subjektů spolupodílet se na jejich podpoře.